Kelemen Hunor: „A sosit momentul în care trebuie să mai lase fiecare de la el”. Liderul UDMR vede trei variante pentru formarea noului Guvern
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a prezentat scenariile aflate pe masa negocierilor politice după respingerea Guvernului Adrian Veștea în Parlament, afirmând că revenirea la formula de coaliție existentă până acum nu mai este posibilă.
„Refacerea vechii coaliții nu se mai poate”, a declarat liderul UDMR după consultările politice de la Palatul Cotroceni.
Potrivit lui Kelemen Hunor, prima variantă analizată este formarea unui guvern minoritar alcătuit din PNL, USR și UDMR.
„Prima variantă de guvern minoritar este PNL–USR–UDMR, dar am înțeles că Sorin Grindeanu a exclus această posibilitate”, a afirmat liderul UDMR.
O a doua opțiune ar presupune un guvern minoritar PSD, susținut parlamentar de PNL, UDMR și grupul minorităților naționale.
„A doua variantă este un guvern minoritar PSD, susținut de PNL și UDMR, dar de tot grupul PNL, inclusiv de cei care l-au susținut pe Adrian Veștea, plus minoritățile”, a explicat Kelemen Hunor.
Liderul Uniunii a menționat și o a treia posibilitate, respectiv constituirea unei majorități parlamentare formate din PSD, PNL, UDMR și grupul minorităților.
„Ar fi și o variantă de majoritate foarte fragilă, coaliția care a fost până în 2025: PSD-PNL-UDMR-Minorități, care ar asigura o stabilitate mai bună”, a precizat acesta.
Kelemen Hunor a insistat asupra necesității unui acord politic clar înainte de desemnarea unui nou prim-ministru.
„Oricare dintre aceste variante trebuie începute printr-un acord politic înainte de nominalizarea unui premier”, a spus liderul UDMR.
Potrivit acestuia, dacă partidele vor ajunge la o înțelegere, procedura de formare a Guvernului ar putea fi finalizată rapid.
„După ce există acordul politic, se poate închide procedura foarte rapid, până la sfârșitul lunii iunie”, a adăugat Hunor.
Președintele UDMR a exclus posibilitatea organizării alegerilor anticipate, apreciind că acestea nu ar rezolva actualul blocaj politic.
„Varianta alegerilor anticipate nu e o soluție”, a afirmat el, reiterând ulterior că „alegeri anticipate nu vor fi”.
În opinia sa, un guvern minoritar ar putea funcționa până la finalul actualului ciclu electoral. „Un guvern minoritar are șanse reale să meargă până în 2028”, a declarat liderul UDMR.
Întrebat dacă PNL ar fi dispus să susțină un alt candidat la funcția de prim-ministru în afara lui Ilie Bolojan, Kelemen Hunor a răspuns afirmativ.
„PNL e dispus să accepte alt premier în afară de Ilie Bolojan? Sigur că da”, a spus acesta.
Totodată, liderul UDMR a explicat că șansele unei noi nominalizări a lui Adrian Veștea sunt extrem de reduse după votul din Parlament.
„Am discutat că dacă ai fost demis cu 281 de voturi nu ai cum să iei 233 pentru învestire”, a punctat Hunor.
Despre George Simion: „Trebuie să recunoști când primești șah mat”
Kelemen Hunor a comentat și efectele politice ale votului care a dus la căderea Guvernului.
„Cui a dat șah mat George Simion? Tuturor! Unii așteptau să treacă guvernul, alții din alte motive. Trebuie să recunoști când primești șah mat. Nu e o apreciere pentru George Simion”, a declarat liderul UDMR.
Acesta a sugerat, de asemenea, că Adrian Veștea nu ar fi trebuit să accepte invitația la negocierile care au precedat votul.
„Doar o singură observație: domnul Veștea nu ar fi trebuit să răspundă pozitiv la chemarea de ieri”, a afirmat Hunor.
În final, liderul UDMR a făcut apel la compromis și dialog între partidele parlamentare pentru deblocarea situației politice.
„Am spus că procedura de la Vatican ar funcționa: închidem sala și când iese fum alb ieșim”, a glumit Kelemen Hunor.
Mesajul său final a fost unul adresat tuturor formațiunilor politice implicate în negocieri: „A sosit momentul în care trebuie să mai lase fiecare de la el câte un pic.”












