Un ieșean din comuna Cotnari a ajuns în fața judecătorilor după ce a fost implicat într-un accident rutier pe care tot el l-a anunțat la 112. Cazul a luat însă o turnură neașteptată după ce anchetatorii au descoperit că bărbatul conducea băut, fără permis și cu un vehicul neînmatriculat.
Incidentul s-a petrecut în vara anului 2022, în satul Cârjoaia. D. R., cioban la o stână din localitate, își cumpărase un scuter la scurt timp după ce împrumutase bani de la angajatorul său. Proprietarul stânei observase că vehiculul nu era înmatriculat și l-a avertizat că nu are voie să circule cu acesta pe drumurile publice. Avertismentul a fost însă ignorat.
În seara de 19 iunie, bărbatul a ieșit la plimbare prin sat cu scuterul. La un moment dat, a pierdut controlul direcției și a căzut pe carosabil. Deși a reușit să se ridice singur și să ajungă acasă, a decis ulterior să sune la 112 pentru a solicita ajutor medical.
Temându-se că ambulanța va întârzia, și-a contactat și șeful, care l-a luat cu mașina pentru a-l duce spre spital. Pe traseu, cei doi s-au întâlnit cu echipajul medical, care l-a preluat pe rănit.
Ceea ce părea un simplu accident s-a transformat însă într-un dosar penal. Fiind vorba despre un eveniment rutier soldat cu victime, medicii au sesizat poliția. Testarea cu aparatul alcooltest și analizele ulterioare au arătat că bărbatul avea o alcoolemie de 1,98 la mie în sânge. În plus, anchetatorii au constatat că acesta nu deținea permis de conducere, iar scuterul nu era înmatriculat.
Dosarul a ajuns pe rolul Judecătoriei Hârlău, unde bărbatul a fost judecat pentru conducere sub influența alcoolului, conducere fără permis și punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat.
Magistrații au ținut cont de faptul că inculpatul și-a recunoscut faptele, a colaborat cu anchetatorii și nu avea antecedente penale. Martorii audiați l-au descris drept o persoană liniștită, fără probleme cu legea.
În final, instanța l-a condamnat la o pedeapsă rezultantă de un an și zece luni de închisoare, însă a dispus suspendarea executării acesteia sub supraveghere. Totodată, bărbatul va trebui să presteze 100 de zile de muncă în folosul comunității.
Sentința pronunțată de Judecătoria Hârlău nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.













