Mobilizare impresionantă de forțe în comuna Pipirig, județul Neamț, după ce un bărbat de 59 de ani a fost dat dispărut într-o zonă împădurită din satul Boboiești. Pompieri, polițiști, jandarmi, salvamontiști și reprezentanți ai Ocolului Silvic au participat la operațiunea de căutare, care s-a încheiat cu succes după aproximativ trei ore. Bărbatul a fost găsit în pădure, cu traumatisme la nivelul capului, fiind preluat de un echipaj SMURD și transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
Astăzi, ca urmare a unei solicitări primite din partea IPJ Neamț, forțe și mijloace de intervenție din cadrul ISU Neamț au fost fost solicitate în comuna Pipirig pentru desfășurarea unei misiuni de căutare a unei persoane rătăcite într-o zonă împădurită.
Pompierii au acționat pentru căutarea persoanei în pădurea din satul Boboiești alături de reprezentanți ai Salvamont, Ocolului Silvic, Inspectoratului de Poliție Județean Neamț, Inspectoratului de Jandarmi Județean Neamț și Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Pipirig.
Persoana căutată, un bărbat în vârstă de 59 de ani, a fost identificată de personalul Ocolului Silvic după aproximativ trei ore de căutări. Acesta prezenta traumatisme la nivelul capului și a fost preluat de echipajul SMURD, fiind ulterior transportat la CPU al Spitalului Orășenesc Târgu-Neamț pentru evaluare și îngrijiri medicale de specialitate. Pentru această misiune au fost direcționate și forțe și mijloace de intervenție de la ISU Suceava. La această misiune au fost participat forțe și mijloace de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Târgu-Neamț (opt pompieri cu un autoturism de serviciu și o ambulanță SMURD), Detașamentului de Pompieri Roman (trei pompieri cu un autoturism de serviciu și un UTV) și Detașamentului de Pompieri Piatra-Neamț (trei pompieri cu un autoturism de serviciu), a transmis isu Neamt.










