Cinci persoane puse sub acuzare într-un dosar de delapidare la Depoul CFR Arad. Procurorii susțin că aproximativ 1.000 de litri de motorină au fost sustrași
Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de cinci persoane într-un dosar care vizează presupuse fapte de delapidare comise în cadrul Depoului de Locomotive Arad, aflat în subordinea Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători CFR Călători – Sucursala Regională de Transport de Călători Timișoara.
Potrivit procurorilor, patru dintre inculpați sunt angajați ai depoului, având funcția de „primitor-distribuitor benzină și motorină”, iar cea de-a cincea persoană este acuzată de complicitate la presupusele activități infracționale.
Anchetatorii susțin că, în perioada septembrie-octombrie 2025, cei patru angajați ai depoului ar fi acționat în mod coordonat și ar fi sustras aproximativ 1.000 de litri de motorină din rezervoarele destinate alimentării locomotivelor CFR.
Conform informațiilor prezentate de procurori, combustibilul ar fi fost transferat în recipiente personale, precum bidoane și sticle, în loc să fie introdus în rezervoarele locomotivelor, așa cum prevedeau atribuțiile de serviciu ale angajaților.
Motorina astfel obținută ar fi fost folosită în interes personal sau comercializată pentru obținerea unor câștiguri financiare necuvenite.
CITESTE SI: Bihor | Un padurar si un inginer silvic au fost retinuti pentru fals informatic si delapidare
În sarcina celor patru inculpați au fost reținute infracțiuni de delapidare în formă continuată, fiecare fiind acuzat de mai multe acte materiale presupus comise în cadrul aceleiași activități infracționale.
Procurorii susțin că o femeie în vârstă de 68 de ani ar fi sprijinit activitatea celor patru angajați. Potrivit anchetei, aceasta ar fi pus la dispoziția inculpaților recipientele necesare pentru transportul combustibilului și ar fi facilitat scoaterea acestora din incinta depoului.
Anchetatorii arată că recipientele erau transmise peste gardul care separă depoul de proprietatea femeii, iar combustibilul era depozitat temporar în ateliere și anexe aflate în apropierea depoului și despre care s-a stabilit că îi aparțin.
Femeia este cercetată pentru complicitate la delapidare în formă continuată.
În data de 23 iunie 2026, procurorii și polițiștii au pus în executare 24 de mandate de percheziție domiciliară la sediul Depoului de Locomotive CFR Arad și la locuințele unor angajați ai unității.
În urma descinderilor au fost ridicate bunuri considerate relevante pentru anchetă. Potrivit procurorilor, au fost găsite aproximativ 300 de litri de motorină și 100 de litri de ulei mecanic, despre care există suspiciunea că provin din activitățile investigate.
De asemenea, au fost ridicate recipiente pentru depozitarea combustibilului, instalații utilizate pentru transferul motorinei, echipamente electronice de stocare a datelor și documente privind activitatea profesională a persoanelor cercetate.
Prin ordonanța emisă la data de 24 iunie 2026, procurorul de caz a dispus măsura preventivă a controlului judiciar pentru cei patru angajați ai depoului, pentru o perioadă de 60 de zile.












