PSD îl propune în unanimitate pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier. Social-democrații își asumă guvernarea și cer deblocarea rapidă a crizei politice
Partidul Social Democrat a decis în unanimitate să își asume responsabilitatea guvernării și să îl propună pe președintele formațiunii, Sorin Grindeanu, pentru funcția de prim-ministru. Decizia a fost luată în cadrul ședinței Biroului Politic Național al PSD, într-un moment în care scena politică românească încearcă să găsească o soluție pentru ieșirea din blocajul guvernamental.
Anunțul vine după consultările de la Palatul Cotroceni și după eșecul tentativei anterioare de formare a unui guvern care să obțină sprijinul necesar în Parlament.
Conducerea PSD a votat în unanimitate ca președintele partidului, Sorin Grindeanu, să fie propunerea formațiunii pentru funcția de premier, în varianta unui guvern minoritar susținut de social-democrați.
Potrivit liderului PSD, formațiunea a decis că nu mai poate rămâne spectator la actuala criză politică și că trebuie să își asume rolul principal în formarea unei noi majorități guvernamentale.
Grindeanu: „PSD își asumă responsabilitatea guvernării”
La finalul ședinței conducerii partidului, Sorin Grindeanu a anunțat că PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare și să propună premierul.
„Partidul Social Democrat a decis astăzi în Biroul Politic Național, în unanimitate, să-și asume responsabilitatea guvernării, iar președintele partidului să fie propunerea de premier”, a transmis liderul social-democrat.
Acesta a precizat că a solicitat colegilor să îi ofere libertatea de a construi echipa guvernamentală, în eventualitatea în care va primi mandatul de formare a Executivului.
Potrivit lui Grindeanu, PSD poate participa la guvernare doar în condiții clare și transparente, iar partidul dorește să își asume întreaga responsabilitate pentru programul de guvernare pe care îl va propune.
PSD va negocia cu partidele pro-occidentale
Liderul social-democrat a anunțat și constituirea unei echipe de negociere care va discuta cu celelalte formațiuni pro-occidentale din Parlament în vederea elaborării unui acord politic și a unei formule de guvernare stabile.
În același timp, Grindeanu a subliniat că PSD își dorește autonomie deplină în ceea ce privește programul de guvernare și prioritățile Executivului.
Mesajul transmis de conducerea partidului este că PSD este pregătit să își asume rolul principal în procesul de guvernare și să ofere o soluție rapidă pentru depășirea actualului impas politic.
Mesaj pentru Cotroceni: „România nu își mai permite zile pierdute”
În urma consultărilor cu președintele României, Sorin Grindeanu a declarat că PSD este pregătit să formeze cât mai rapid un nou guvern.
Liderul social-democrat a avertizat că fiecare zi de întârziere are consecințe asupra economiei și asupra încrederii cetățenilor în instituțiile statului.
„PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier”, a afirmat Grindeanu după discuțiile de la Palatul Cotroceni.
Acesta a insistat asupra necesității încheierii rapide a negocierilor și a formării unui Executiv cu puteri depline, capabil să răspundă provocărilor economice și sociale cu care se confruntă România.
În declarațiile sale, Sorin Grindeanu a ținut să clarifice și poziția partidului în ceea ce privește eventuale alianțe parlamentare.
Președintele PSD a afirmat că social-democrații nu susțin o formulă guvernamentală care să implice AUR și că soluția trebuie construită împreună cu partidele democratice și pro-occidentale.
Mesajul vine în contextul în care negocierile pentru formarea unei majorități au generat numeroase speculații privind posibile formule de susținere parlamentară.












