Monica Anisie a fost acuzată în timpul audierilor din Parlament pentru ocuparea funcției de ministru al Educației în Guvernul Veștea că a fost ajutată de consilierii săi să răspundă cu ChatGPT la întrebările de la audierile din Parlament. AUR a anunțat că se retrage din sală la vot, în vreme ce UDMR a precizat că nu se va pronunța împotrivă, ci se vor abține.
Monica Anisie, propunerea pentru funcția de ministru al Educației în Guvernul Veștea, a fost audiată luni în Parlament. Imaginile surprinse de jurnaliștii publicației HotNews arată momentul în care întrebările adresate în cadrul comisiei sunt transmise de unul dintre consilierii săi către ChatGPT, iar ulterior aplicația de inteligență artificială generează răspunsurile, pe care aceasta le oferă în fața parlamentarilor.
Situația a stârnit un val de reacții în mediul online, după publicarea videoclipului în care consilierul Monicăi Anisie este surprins introducând întrebările într-o conversație cu ChatGPT.
Potrivit aceleiași publicații, în timpul audierilor, Monica Anisie s-a uitat în repetate rânduri la laptopul consilierului său, pe ecranul căruia era deschisă aplicația de inteligență artificială.
La ieșirea de la audierile din comisie de specialitate din Parlament, Monica Anisie a afirmat că nu mai știa unde își notase ultimele întrebări primite din partea parlamentarilor și că le-a recomandat jurnaliștilor să îl întrebe pe consilierul său dacă a folosit sau nu Chatgpt.
„Să-mi spună care este întrebarea, dar răspunsul nici nu m-am uitat la ce anume a făcut consilierul meu. Intrebați-l pe dumnealui lucrul acesta, pentru că nu eu am folosit și nu am răspuns, așa cum credeți dumneavoastră”, a afirmat Monica Anisie.
În final, Anisie a primit aviz favorabil, cu 22 de voturi „pentru”, 18 „împotrivă” și 3 abțineri.













