O tânără de 20 de ani a fost înjunghiată în fața Spitalului Municipal de Urgență din Roman, locul în care lucrează, după ce a refuzat să se împace cu fostul iubit. Agresiunea s-a petrecut în plină zi și a fost oprită de un polițist din cadrul IPJ Neamț, aflat în timpul liber.
Potrivit informațiilor din anchetă, înainte de atac, tânăra a discutat timp de aproape două ore cu fostul partener, cu zece ani mai în vârstă, și cu mama acestuia. Cei doi au încercat să o convingă să reia relația, însă femeia și-a menținut decizia.
La finalul discuției, bărbatul s-a urcat în mașină și i-a cerut fostei iubite o ultimă îmbrățișare. În acel moment a scos un briceag și a atacat-o. Țipetele victimei au atras atenția unui polițist aflat în timpul liber, care a intervenit imediat pentru a-i despărți.
Agentul a declarat că, inițial, nu și-a dat seama că este vorba despre o agresiune, însă după ce a auzit strigătele tinerei s-a întors și l-a văzut pe bărbat ținând-o de păr și lovind-o. Acesta a intervenit între cei doi și a observat că victima fusese înjunghiată și prezenta urme de sânge.
Polițistul susține că agresorul nu s-a oprit nici după ce a aflat că are în față un om al legii. Mai mult, acesta a afirmat că mama bărbatului ar fi încercat să o împingă pe tânără spre autoturism, îngreunându-i posibilitatea de a fugi. După incident, agresorul a urcat în mașină și a plecat în grabă, în timp ce polițistul și-a anunțat colegii.
Bărbatul a fost prins la scurt timp, fără să opună rezistență.
Tânăra a fost transportată la Spitalul Municipal de Urgență Roman, unde medicii au constatat o plagă la nivelul antebrațului și o escoriație la nivelul scalpului. După ce a primit îngrijirile medicale necesare, aceasta a fost însoțită de polițiști pentru continuarea cercetărilor.
Deși autoritățile i-au propus emiterea unui ordin de protecție provizoriu, victima a refuzat această măsură.
În cauză, agresorul este cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe, iar ancheta este în desfășurare













