Alo Romania
  • Actualitate
  • Moldova Azi
  • Business & Economie
  • Politicǎ & Administrație
  • Şcoalǎ & Sǎnǎtate
  • Societate & Comunitate
  • Interviuri
  • Sport
  • Horoscop
  • Podcast
  • Contact
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Actualitate
  • Moldova Azi
  • Business & Economie
  • Politicǎ & Administrație
  • Şcoalǎ & Sǎnǎtate
  • Societate & Comunitate
  • Interviuri
  • Sport
  • Horoscop
  • Podcast
  • Contact
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Alo Romania
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasă Interviuri

Interviu Alexandra Arndt – Director Stațiunea Balneară Nicolina: „Apa sulfuroasă de la Iași face minuni. Este cea mai concentrată apă din sud estul Europei!”

Florin Trofin De Florin Trofin
20 mai 2026
În Interviuri
Timp de citire:6 min de citire
Interviu Alexandra Arndt – Director Stațiunea Balneară Nicolina: „Apa sulfuroasă de la Iași face minuni. Este cea mai concentrată apă din sud estul Europei!”
54
VIZUALIZǍRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Whatsapp

Interviu Alexandra Arndt – Director Stațiunea Balneară Nicolina: „Apa sulfuroasă de la Iași face minuni. Este cea mai concentrată apă din sud estul Europei!”

Alo Romania:  Prin ce se diferențiază stațiunea balneara Nicolina de alte stațiuni din țară? 

Alexandra Arndt: Principalul factor terapeutic este apa minerală și lipotonă, apa sulfuroasă cu un ridicat continut de sulfioti și clor. Deci este apă care cu adevărat face minuni în Iași și în toată țara și avem inclusiv pacienți din străinătate, deci nu doar pe zona Moldovei.

Alo Romania: Adresabilitatea este extinsă.

Alexandra Arndt: Am avut inclusiv pacienți din America, Israel, Republica Moldova, deci in toată țara se găsesc pacienți cu dureri și căutăm să-i ajutăm pe cât posibil.

Alo Romania: Pe timpul unui an câți pacienți vin aici? 

Alexandra Arndt: Anul acesta, de exemplu, ne bucurăm doar de 15 serii cu bilete prin casele de pensii. Au început de pe 27 aprilie. Terminăm undeva în luna decembrie, în jur de 20 decembrie. Mai puțin decât anul trecut, deci stațiunea primește 150 de pacienți cu bilete prin Casele de Pensii. Iar dacă avem posibilitate, mai primim și contracost.

Alo Romania: Care sunt principalele servicii și terapii de care au parte aici?

Alexandra Arndt: Băi cu sulf, electroterapie, proceduri electrice de înalță frecvență, joasă și medie, elungații, aerosoli, kinetoterapie, drenaj limfatic, avem foarte multe proceduri, terapie assist. Aparatură este de ultimă generație, personalul este calificat pentru ceea ce face, deci toate sunt bune numai să putem să îi ajutăm pe cât mai multi.

Alo Romania: Care sunt principalele afecțiuni cu care vin pacientii?

Alexandra Arndt: Afecțiuni reumatismale, afecțiuni post-traumatice, afecțiuni ginecologice, respiratorii, foarte multe afecțiuni care pot fi tratate. Dar cele care sunt legate de mâini, picioare. Afecțiunile oaselor, reumatismale, sunt cele care sunt cel mai des-întâlnite în fața noastră.

Alo Romania: A scăzut cumva în ultima perioadă vârsta pacienților care se adresează?

Alexandra Arndt: Vin tot mai mulți tineri cu diferite afecțiuni, atât de la cervicală, din cauza poziției statului la birou, dar și a lipsei de mișcare. Din cauza acesta ne degradăm mult mai ușor față de vechii pacienți.

Alo Romania:  Un tratament complet ce presupune și cât durează?

Alexandra Arndt: Pentru cei care vin cu biletele prin casele de pensii, pachetul este de 16 zile, cazare masă și 3 proceduri. Ei achită jumătate din pensie la casa de pensii și se prezintă la data când scrie pe bilet. A doua variantă sunt cei care vin cu cazare-masă-tratament, tariful este de 230 de lei pe zi. 11 nopti cu 10 zile de tratament, proceduri decontat pe baza biletului de trimitere sau cei care sunt în general din zona Iașului pot face tratament ambulatoriu cu bilet de trimitere, card de sănătate și au parte de 4 proceduri.

Alo Romania: Sunt persoane din Iași care vor efectiv să se cazeze aici, să beneficieze de tot tratamentul?

Alexandra Arndt: Sunt multe persoane care vor să stea la noi pentru că tratamentul își face altfel efectul fiindcă stai în stațiune și nu te plimbi de colo colo pentru că pe perioada tratamentului organismul este răscolit și atunci apar durerile. Si atunci, omul preferă să stea liniștit, să se odihnească, să mănânce o masă bună. Seara mai facem și câte o petrecere și atunci toate au un efect pozitiv asupra pacientului

 Alo Romania: Ce investiții ați derulat aici?

Alexandra Arndt: În primul rând, cea mai mare transformare a fost în 2023 pe partea exterioară când am transformat exteriorul, tot ce ține legat de parcul seriorului, care ne-a ajutat Primăria să-l transformam și să creăm un colț de rai. In fiecare an modernizăm tot ce ține pe partea de aparatură medicală, bazine, camere, zona de restaurant, tot ce se poate. Pe cât posibil încercam să transformăm cât mai mult, dar în primul rând aparatura medicală ca să creăm cât mai multe facilități și să fie tratamentul eficient pentru pacient.

Alo Romania:  În ce măsură colaborați cu alte instituții medicale din țară și cu medici specialiști?

Alexandra Arndt: Avem bază proprie de tratament și avem medicii noștri, nu colaborăm cu alți medici dar în schimb sunt medici din afara Iașului care ne trimit pacienti. Avem în general Botoșani, Neamț deci ne trimit medicii din alte localități pacienti la Iași.

Alo Romania:  Cum reușiți să îmbinați componenta această medicală cu cea turistică și relaxare?

Alexandra Arndt: Toate merg mână-în-mână. 16 zile de stat în stațiune, poți foarte bine să te plimbi prin orașul Iași care este un oraș foarte frumos. Tratamentul de calitate atunci își face efectul, o masa bună, o petrecere și atunci pacientul pleacă cel mai satisfăcut. Și toate au un efect foarte pozitiv atât mental cât și fizic asupra omului.

Alo Romania: Apropo de starea pacienților, care este feedback-ul lor?

Alexandra Arndt: Pozitiv, mai ales după seara de petrecere. Pentru că este o seară festivă în care avem artiști, tort, dans și voie bună și atunci în momentul ăla vedem și noi eficacitatea tratamentului. Și atâta timp cât doamnele și domnii aruncă bastoanele, e clar că procedura este foarte bună.

Alo Romania: Cum vedeți acest rol al turismului balnear?

Alexandra Arndt: Ținând cont că în Iași suntem singura stațiune care are acest tratament de eficacitate asupra pacientului, ne-am dori tare mult să mai mărim cu un corp de hotel ca să putem primi cât mai mulți. Cererea este foarte mare. N-avem noi posibilitatea să-i ajutăm pe toți.

Alo Romania: Pe viitor ce v-ați propus? Ce investiții doriți sa realizati in afara acestui corp nou de cladire?

Alexandra Arndt: Asta este un vis care spre să se îndeplinească și este mai greu de realizat. În primul rând să intrăm cu modernizarea camerelor, sperăm de anul acesta, modernizare termică, electrică și sanitară. Aparatură medicală în fiecare an are loc. Partea de bucătărie este modernizată la standard înalte și căutăm să transformăm în cât mai mult unitatea într-un colț de rai, într-un loc în care omul să vină să se simtă bine. Apa sulfuroasă de la Iași nu se compara cu absolut nimic. Este cea mai concentrată apă din sud-estul Europei.

Iar calitățile pe care le are această apă face minuni. Deci orice încerci să faci, dacă faci un tratament, din acel tratament trebuie sa existe procedura de apă sulfuroasă. Adică chiar face minuni împreună cu celelalte proceduri electrice. Cu adevărat se fac minuni. Și să știți că am avut pacienți care au venit cocoșați. Pur și simplu așa au venit cocoșați, iar după câteva serii făcute ajung să plece drepti acasă.

 Câte persoane lucrează aici? Mai aveți nevoie, sunteți în deficit de personal?

Alexandra Arndt: Am mai avea nevoie de personal. Suntem 40 de oameni cu totul, așa, în mare. Cea mai mare parte din salariați este în bază de tratament, după aia în bucătărie și partea de întreținere cameriste.

Ce sfat ați oferi persoanelor care nu au beneficiat până acum de tratamente balneare?

Alexandra Arndt: Eu pe toți îi îndrum să vină și să facă tratament. Sunt mulți care se plâng că este greu de luat un bilet prin casă de pensii. Le spun să nu-i descurajeze lucrul acesta. Să încerce, pentru că toată lumea are posibilitatea să primească un bilet în stațiune. Cererea este foarte mare anul acesta, dar îi îndrum și îi rog mult să meargă să depună cerere ca să poată să beneficieze de un bilet. Pentru că ei spun că au fost anul trecut, au fost acum doi ani și nu au obținut. Nu înseamnă că anul acesta nu au șanse. Este păcat pentru că este dreptul lor. Și atunci noi îi primim cu mare drag.

Alo Romania: În afară de casă de pensii, cei mai tineri cum pot ajunge aici?

Alexandra Arndt: Cei mai tineri vin pe ambulatoriu în majoritatea cazurilor. Vin, fac tratamente și pleaca acasă, pentru că mulți au locuri de muncă din cauza aceasta.

Urmareste articolele Alo Romania si pe pagina noastra de Facebook!

 

 

Florin Trofin

Florin Trofin

Jurnalist cu experiență în analiza puterii, Florin acoperă marile teme politice și evenimentele internaționale. În timpul liber, își folosește spiritul critic pentru a analiza cele mai importante competiții sportive.

Articole Similare

Bogdan Cojocaru
Interviuri

Interviu Bogdan Cojocaru – Președinte PSD Iași: „Ilie Bolojan trebuie să plece că ne-a buzunărit pe toți. Și toată lumea ne-a cerut să intervenim!”

21 mai 2026
Costel Alexe
Interviuri

Interviu Costel Alexe – Președinte CJ Iași: „Interesul investitorilor a crescut foarte mult față de toată regiunea Moldovei!”

17 mai 2026
Interviu cu agentul șef Andrei Emanuel, polițistul ieșean care se „exprimă” prin semne
Interviuri

Interviu cu agentul șef Andrei Emanuel, polițistul ieșean care se „exprimă” prin semne

30 aprilie 2026
Mugurel Laicu
Interviuri

Interviu Mugurel Laicu – Director DRDP Iași, despre starea infrastructurii rutiere din zona Moldovei

23 aprilie 2026
Petru Movila
Interviuri

Interviu Petru Movilă – Președinte PMP Iași despre instabilitatea politica: „România este ca un copil bolnav care are părinți PNL și PSD!”

20 aprilie 2026
Dragos Benea
Interviuri

Interviu europarlamentarul Dragos Benea: „În zona Moldovei, dezbinarea este o constantă!”

29 martie 2026
Următorul articol
Locomotiva unui tren cu pasageri a luat foc în județul Vâlcea

Locomotiva unui tren cu pasageri a luat foc în județul Vâlcea

CCR declară neconstituțională actuala modalitate de desfășurare a concursului de numire a inspectorilor la Inspecția Judiciară

Meciul pe SAFE ajunge la CCR după ce Sorin Grindeanu a atacat ordonanța Guvernului Bolojan

Femeie reținută după ce a inventat un fals polițist pentru a explica dispariția a 60 de lei

Femeie reținută după ce a inventat un fals polițist pentru a explica dispariția a 60 de lei

Urmărește-ne pe rețelele sociale

Recomandate

Ieșenii rămân fără apă caldă timp de cinci zile

Apa potabilă întreruptă în mai multe localități din cauza lucrărilor la Autostrada Bacău – Pașcani

Acum 2 ore
Trotinetele electrice transformă copiii din Iași în pacienți de Urgență

Statistică șocantă din spitale: unul din trei accidente de trotinetă implică un minor

Acum 2 ore
Un șofer din Galați a fost reținut după ce a lovit azi noapte 4 mașini și a fugit de la locul accidentului. Două persoane au fost rănite

Un șofer din Galați a fost reținut după ce a lovit azi noapte 4 mașini și a fugit de la locul accidentului. Două persoane au fost rănite

Acum 3 ore
Ce amendă pot lua românii care fumează în scara blocului? Fumatul este interzis în toate spațiile publice închise

Front comun al băncilor după amenda-record din dosarul ROBOR. Instituțiile de credit contestă decizia Consiliului Concurenței

Acum 3 ore

Categorii

  • Actualitate
  • Business & Economie
  • Culturǎ
  • Horoscop
  • Internațional
  • Interviuri
  • Moldova Azi
  • Politicǎ & Administrație
  • Şcoalǎ & Sǎnǎtate
  • Societate & Comunitate
  • Sport

Topics

accident ANAF AUR Bacău bani bolojan Botosani București Constanta diicot dna Donald Trump galati Guvern horoscop Iasi Ilie Bolojan incendiu ipj Iran Israel isu ministru NATO Neamt Nicusor Dan pascani PNL politia politie politist PSD România Rusia scoala Sofer SUA Suceava tren ucraina UE Ungaria vaslui Vrancea zodii
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele

Titlurile Zilei

Front comun al băncilor după amenda-record din dosarul ROBOR. Instituțiile de credit contestă decizia Consiliului Concurenței

ROMATSA clarifică situația unui angajat de la Aeroportul Cluj suspectat că ar fi consumat substanțe interzise în timpul serviciului

Bărbați din Oradea prinși în flagrant când încercau să comercializeze 100.000 de euro falși

UMB aștearnă asfalt pe primii kilometri ai lotului de autostradă Mircești – Pașcani

Ilie Bolojan, după discuțiile cu premierul desemnat Eugen Tomac: „România are nevoie de un guvern cu susținere parlamentară clară pentru a continua reformele”

Percheziții la CTP Iași. Șoferi de autobuz suspectați că furau motorină din garajul Tudor Vladimirescu

Top sǎptǎmânal

  • Iașul, dat peste cap după 15 iunie: lucrările care vor schimba complet centrul orașului

    Iașul, dat peste cap după 15 iunie: lucrările care vor schimba complet centrul orașului

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Incendiu la Tiki Village din municipiul Iași

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Permisul de conducere, o misiune imposibilă pentru mulți ieșeni: doar unul din patru trece examenul

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • FOTO: Accident cu cinci victime la Țigănași. O persoană, încarcerată după impactul dintre două mașini

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
  • Accident grav în zona Sârca, județul Iași. Un bărbat de 85 de ani și-a pierdut viața

    0 distribuiri
    Distribuie 0 Tweet 0
Alo România - Știri și Analize Esențiale

Alo România conectează comunitatea românească de pretutindeni prin informații, povești și resurse utile, oriunde te-ai afla.

Urmărește-ne

Ştiri Recente

Ieșenii rămân fără apă caldă timp de cinci zile

Apa potabilă întreruptă în mai multe localități din cauza lucrărilor la Autostrada Bacău – Pașcani

8 iunie 2026
Trotinetele electrice transformă copiii din Iași în pacienți de Urgență

Statistică șocantă din spitale: unul din trei accidente de trotinetă implică un minor

8 iunie 2026
Un șofer din Galați a fost reținut după ce a lovit azi noapte 4 mașini și a fugit de la locul accidentului. Două persoane au fost rănite

Un șofer din Galați a fost reținut după ce a lovit azi noapte 4 mașini și a fugit de la locul accidentului. Două persoane au fost rănite

8 iunie 2026

Categorii

  • Actualitate
  • Business & Economie
  • Culturǎ
  • Horoscop
  • Internațional
  • Interviuri
  • Moldova Azi
  • Politicǎ & Administrație
  • Şcoalǎ & Sǎnǎtate
  • Societate & Comunitate
  • Sport

Link-uri Utile

  • Despre Noi
  • Contact

© 2026 ALO ROMÂNIA. Toate drepturile rezervate. | Design & Dezvoltare web: Nexum Designs

Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Actualitate
  • Moldova Azi
  • Business & Economie
  • Politicǎ & Administrație
  • Şcoalǎ & Sǎnǎtate
  • Societate & Comunitate
  • Interviuri
  • Sport
  • Culturǎ
  • Horoscop
  • Podcast
  • Contact

© 2026 ALO ROMÂNIA. Toate drepturile rezervate. | Design & Dezvoltare web: Nexum Designs