Vrancea | Accident grav în Străoane. Cinci persoane rănite, printre care doi copii. Un copac s-a prăbușit peste autoturism
Un grav accident rutier s-a produs în jurul orei 12:10, pe DN2L, în comuna Străoane, județul Vrancea.
Cinci persoane, dintre care doi copii, au fost rănite după ce autoturismul în care se aflau a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu mai mulți arbori de pe marginea drumului.
Potrivit Serviciului de Ambulanță Județean Vrancea, la locul evenimentului au fost trimise de urgență două ambulanțe din cadrul Substației Panciu și un echipaj SMURD.
În urma impactului, unul dintre arborii loviți s-a prăbușit peste autoturism, complicând intervenția echipajelor de salvare.
În mașină se aflau cinci persoane: șoferul, un bărbat în vârstă de 51 de ani din comuna Soveja, alți doi adulți, de 29 și 30 de ani, precum și doi copii, în vârstă de 7 și 6 ani.
Toate victimele erau conștiente în momentul preluării de către echipajele medicale, însă au suferit diverse traumatisme.
Copilul de 7 ani a fost diagnosticat cu traumatism abdominal și traumatism cranio-cerebral acut închis, iar copilul de 6 ani a suferit escoriații și traumatisme faciale.
Bărbatul de 30 de ani a prezentat traumatisme cranio-faciale și escoriații, în timp ce șoferul, în vârstă de 51 de ani, a suferit un traumatism cranio-cerebral închis, leziuni la clavicula stângă și la membrul superior stâng.
Femeia de 29 de ani a fost diagnosticată cu traumatisme la șoldul stâng și la membrul superior stâng.
După acordarea primului ajutor la fața locului, toate cele cinci victime au fost transportate în stare stabilă hemodinamic la Spitalul Municipal Panciu.
Ulterior, acestea au fost transferate la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Focșani pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate.
Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea au efectuat cercetări la locul accidentului. Primele verificări indică faptul că șoferul a pierdut controlul direcției de deplasare, autoturismul părăsind carosabilul și lovind mai mulți arbori de pe marginea drumului.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, iar polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a circumstanțelor în care s-a produs accidentul.











