Suceava | Un băiețel nerăbdător a venit pe lume în drum spre spital. Nașterea a fost asistată de un echipaj de ambulanță
Momente pline de emoție pentru o familie din județul Suceava, după ce un băiețel a decis să vină pe lume mai repede decât se aștepta toată lumea. Nașterea a avut loc în drum spre spital, fiind asistată de un echipaj al Serviciului de Ambulanță, care a intervenit prompt după apelul la 112.
Femeia însărcinată, din localitatea Boroaia intrase în travaliu și a solicitat ajutor medical pentru a ajunge în siguranță la maternitate. Echipajul de ambulanță a preluat-o și a pornit către spital, însă pe parcursul deplasării a devenit evident că bebelușul nu mai avea răbdare să aștepte.
CITESTE SI: Bebeluș de 7 luni salvat la Iași printr-o intervenție neurovasculară unică în România
Echipajul a constatat că nașterea era iminentă și au asistat-o pe mamă chiar în ambulanță. În doar câteva minute, băiețelul a venit pe lume în siguranță, spre bucuria părinților și a echipajului medical.
După naștere, atât mama, cât și nou-născutul au fost transportați la spital pentru investigațiile și îngrijirile de rutină. Potrivit informațiilor furnizate de cadrele medicale, starea amândurora este bună.
„În noaptea de sâmbătă spre duminică am trăit una dintre cele mai intense și frumoase experiențe din viața mea. Am fost chemați pentru o gravidă aflată în travaliu să o transportăm în siguranță către spital…însă planurile de “acasă nu se potrivesc cu cele din târg…zice românul”. Printre emoții, adrenalină și suspans am fost martora unui miracol: începutul unei noi vieți. Prima mea experiență de a moși în ambulanță pe care nu o voi uita niciodată”, a povestit asistenta Florentina Prada.














