Un bărbat din Galați a fost reținut după ce ar fi semănat teroare timp de aproape trei săptămâni pe o stradă din municipiu, incendiind în mod repetat pubele de gunoi și alte bunuri. Polițiștii l-au prins în flagrant, imediat după ce ar fi încercat să provoace un nou incendiu, iar acum acesta este cercetat pentru distrugere în formă continuată.
La data de 25 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Galați au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, de 36 de ani, din municipiul Galați, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de distrugere în formă continuată. În urma administrării probatoriului, s-a stabilit că acesta, în perioada 4–24 iunie 2026, ar fi provocat o serie de distrugeri (7 acte materiale ) prin incendierea mai multor pubele destinate colectării deșeurilor, precum și a unei prelate care acoperea o motocicletă, bunurile aflându-se pe strada Regimentul 11 Siret, din municipiul Galați. De asemenea, ca urmare a intensificării activităților de verificare și a dispunerii unor echipaje de poliție în zona respectivă, la data de 24 iunie 2026, în jurul orei 22:00, un echipaj al Secției 2 Poliție l-a depistat pe bărbat imediat după ce acesta ar fi incendiat, cu intenție, resturi de gunoi menajer aflate între pereții unor garaje, fără a fi înregistrate victime sau pagube materiale, întrucât focul a fost observat și lichidat cu operativitate. Astăzi, 25 iunie, bărbatul urmează să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Galați, cu propunerea dispunerii unei măsuri preventive, a transmis ijp Galati.













