Ludovic Orban avertizează PNL și USR să nu susțină un guvern PSD: „Ar fi o sinucidere politică”
Fostul premier Ludovic Orban lansează un avertisment dur către liderii Partidului Național Liberal și ai Uniunii Salvați România, în contextul discuțiilor privind formarea viitorului Executiv. Acesta susține că o eventuală susținere parlamentară pentru un guvern minoritar PSD, condus de Sorin Grindeanu, ar reprezenta o greșeală strategică majoră și ar avea consecințe grave asupra credibilității celor două formațiuni politice.
Potrivit lui Orban, PNL și USR riscă să își piardă electoratul și să lase un spațiu politic larg pentru creșterea influenței AUR dacă vor vota învestirea unui cabinet social-democrat.
„PNL și USR nu au cum să voteze un guvern minoritar PSD condus de Grindeanu. Decât dacă vor să se sinucidă politic. Decât dacă vor să îi lase fără speranță și fără reprezentare politică pe toți românii care cred în democrație, în drepturi și libertăți, în integritate și competență în viața publică, în reforme profunde și în orientarea pro-europeană”, a declarat Ludovic Orban.
Acuzații la adresa PSD
Fostul lider liberal afirmă că PSD și-a pierdut credibilitatea ca partener de guvernare după ce, în opinia sa, a contribuit la căderea fostei coaliții și a colaborat cu forțe politice aflate în opoziție.
„PNL și USR au fost partidele corecte din coaliție, care au fost trădate de PSD. PSD s-a aliat fără nicio jenă cu AUR și a dărâmat guvernul din care făcea parte. Ambele partide au hotărât și înainte de moțiunea de cenzură și după că nu mai colaborează cu PSD la guvernare și că nu vor vota cu niciun guvern în care este PSD sau care este sprijinit de PSD. Cum să voteze un guvern monocolor PSD, condus de trădătorul șef Grindeanu?”, a afirmat Orban.
În analiza sa, fostul premier consideră că ideea susținerii unui guvern PSD doar pentru învestire, urmată de trecerea în opoziție, nu este credibilă din punct de vedere politic.
CITESTE SI: ‘S-a rupt lanțul de iubire’. Ludovic Orban îl amenință pe Nicușor Dan cu demiterea
„Ideea că votezi învestirea guvernului, după care treci în opoziție, este iluzorie. Un partid care votează învestirea unui guvern răspunde politic pentru toate măsurile, deciziile și acțiunile publice ale guvernului respectiv”, a spus acesta.
Orban avertizează că, într-un asemenea scenariu, AUR ar rămâne singura formațiune percepută ca opoziție autentică și ar putea beneficia electoral de nemulțumirile populației.
„Singurul partid care va rămâne în opoziție în percepția publică va fi AUR, care va capitaliza politic și electoral toate nemulțumirile oamenilor provocate de acțiunea guvernamentală și va deveni și mai periculos decât este astăzi”, a susținut fostul lider liberal.
Temeri privind consolidarea unei majorități PSD
Ludovic Orban apreciază că, odată instalat la Palatul Victoria, un guvern PSD ar încerca să își construiască rapid o majoritate parlamentară stabilă.
„Odată instalat, guvernul PSD va face tot ce este posibil să își asigure o majoritate parlamentară, care să îl protejeze de o eventuală demitere prin moțiune de cenzură și care să îi permită adoptarea legilor și fără susținerea partidelor care au votat învestirea guvernului”, a declarat acesta.
În opinia sa, social-democrații ar putea căuta sprijin inclusiv în zona formațiunilor naționaliste.
„Cu siguranță va căuta și va obține susținere din zona partidelor și grupurilor parlamentare naționaliste, făcând cedări de la linia democratică pro-europeană”, a afirmat Orban.
Fostul premier susține că PSD ar putea utiliza poziția la guvernare pentru a slăbi influența politică a liberalilor și a USR în administrația publică.
„Imediat după instalare, PSD va căuta să distrugă PNL și USR, să elimine orice urme ale celor două partide din administrație, să le condiționeze politic aleșilor locali ai celor două partide rezolvarea oricărei probleme care ține de guvern”, a spus acesta.
Totodată, Orban avertizează că social-democrații ar putea exploata tensiunile interne existente în PNL.
„PSD va potența fracțiunea trădătoare din PNL și îi va ajuta pe puciști să rupă cât mai mult din PNL”, a declarat fostul lider liberal.
Ludovic Orban le recomandă liderilor PNL și USR să consulte direct electoratul înainte de a lua o decizie privind susținerea unui eventual guvern PSD.
„Faceți un sondaj telefonic rapid în care să aflați care este părerea simpatizanților PNL și USR cu privire la eventuala susținere a unui guvern PSD și faceți doar ceea ce dorește electoratul PNL, respectiv USR”, a afirmat acesta.
Potrivit lui Orban, majoritatea covârșitoare a susținătorilor celor două partide ar respinge o asemenea variantă.
„Eu vă garantez că peste 95% din electoratul PNL și USR este împotriva susținerii de către cele două partide a unui guvern PSD”, a declarat fostul premier.
În final, Ludovic Orban susține că alternativa viabilă rămâne constituirea unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR.
„Soluția este simplă. Continuați să susțineți propunerea unui guvern minoritar PNL, USR, UDMR. Dacă președintele Dan îl desemnează pe Grindeanu, lăsați-l să caute majoritate fără parlamentarii PNL și USR”, a transmis acesta.
Fostul premier consideră că, în lipsa unei majorități parlamentare pentru un cabinet PSD, președintele ar putea fi nevoit să ia în calcul o altă formulă de guvernare.
„Dacă nu va reuși, așa cum s-a întâmplat și la precedentele două desemnări, Nicușor Dan nu va avea ce să facă decât să desemneze candidatul propus de PNL, USR și UDMR”, a concluzionat Ludovic Orban.












