‘S-a rupt lanțul de iubire’. Ludovic Orban îl amenință pe Nicușor Dan cu demiterea
Fostul premier Ludovic Orban și la un moment dat chiar consilier președintelui a lansat un atac extrem de dur la adresa lui Nicușor Dan, pe care îl acuză că și-a abandonat promisiunile electorale și că s-a apropiat de forțele politice împotriva cărora a fost ales să lupte.
Într-un mesaj public, Orban a afirmat că l-a susținut pe Nicușor Dan pentru a combate influența PSD, a partidelor extremiste și a grupurilor de interese care, în opinia sa, controlează instituții importante ale statului.
„Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor. Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat (…). Contra auriștilor și șoșocarilor (…). Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă”, a declarat Orban.
Fostul lider liberal susține că, de la preluarea mandatului, președintele nu a luat măsuri împotriva sistemului pe care l-a criticat în campania electorală.
„Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României”, a afirmat Orban.
Acesta i-a reproșat șefului statului că nu s-a opus unor numiri importante din sistemul judiciar și că a menținut aceeași conducere în fruntea serviciilor de informații.
„Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală”, a spus fostul premier.
Ludovic Orban a acuzat, de asemenea, existența unor înțelegeri politice între Nicușor Dan și PSD, susținând că acestea au contribuit la schimbarea configurației guvernamentale.
„Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai «șobolănit» pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor”, a afirmat acesta.
În finalul mesajului, Ludovic Orban a transmis că nu se mai consideră reprezentat de actualul președinte și a avertizat că ar putea susține demiterea acestuia.
„Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România”, a declarat Orban.
Până la această oră, președintele Nicușor Dan nu a oferit o reacție publică la acuzațiile formulate de fostul premier.














