Elena Udrea susține propunerea lui Siegfried Mureșan pentru funcția de premier: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat în trecut”
Fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, afirmă că susține propunerea înaintată de PNL, USR și UDMR privind desemnarea europarlamentarului Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru.
Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Udrea a amintit că l-a promovat pe Mureșan în urmă cu mai bine de un deceniu, când acesta a fost inclus pe lista PMP pentru alegerile europarlamentare.
„Susțin propunerea de prim-ministru a aripii Bolojan din PNL, USR și UDMR – Peter Magyar, Siegfried Mureșan! Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat în trecut, sunt consecventă cu propriile alegeri”, a scris Elena Udrea.
Fostul lider PMP a precizat că Siegfried Mureșan a ocupat locul al doilea pe lista partidului la alegerile europarlamentare din 2014, decizie despre care spune că este validată în prezent de susținerea pe care acesta o primește din partea liderilor politici.
CITESTE SI: Profilul lui Siegfried Mureșan: fost membru PDL și PMP, apropiat al Germaniei și decorat de Maia Sandu
„Adică, dacă l-am pus locul doi pe lista PMP de candidați la europarlamentare în 2014 și astfel a ajuns europarlamentar, nu pot decât să mă bucur că alegerea mea e confirmată azi de Bolojan, Kovesi, Coldea, sorosiștii de la Bruxelles și cine o mai fi în tabăra asta!”, a afirmat Udrea.
În aceeași postare, aceasta a explicat că, la momentul respectiv, alegerea lui Siegfried Mureșan nu ar fi avut legătură cu alte influențe despre care s-a speculat ulterior, ci cu recomandările primite în interiorul partidului și cu susținerea financiară a campaniei electorale.
„Doar că nu e adevărat că la vremea aceea eu am optat pentru Siegfried Mureșan pentru că l-ar fi recomandat BND sau LGBTQ, ci pentru că îl recomanda Elena Băsescu. Și pentru că îi finanța campania Gheorghe Ștefan, zis Pinalty”, a susținut fostul ministru.
Elena Udrea a făcut referire și la dosarul Microsoft, în care Gheorghe Ștefan a fost condamnat, afirmând că nu cunoștea atunci proveniența fondurilor folosite pentru campanie.
„Nu știam atunci că din banii din Microsoft, dar oricum nu cred că acest amănunt ar fi contat, cum nu contează nici acum. Pinalty a făcut deja pușcărie în acest dosar, deci justiția a funcționat, e OK treaba azi”, a declarat Elena Udrea.
Afirmațiile fostului ministru reprezintă opiniile și declarațiile sale și au fost făcute în contextul dezbaterilor politice privind desemnarea viitorului prim-ministru și negocierile pentru formarea unei noi majorități guvernamentale.













